Logo
Chcete se zeptat? Zavolejte.
  1. Úvod
  2. Český lev
Český lev

áme rádi naše jídla, naše piva, naše vína, naše písničky, naše tradice, naši lidovou moudrost, náš venkov, naši vlast. Proto jsme měli obrovskou radost, když jsme objevili starou pečící formu z první republiky s reliéfem lva a to ne ledajakého lva, ale našeho, českého, s korunkou a hlavně dvouocasého.

Takový objev jsme museli hned vyzkoušet. Nejtěžší byla volba vhodného těsta, které by dokázalo co nejlépe kopírovat reliéf lva, a způsob „vymazání“ formy, aby chtělo těsto po pečení pěkně ven z formy.

Už první pokus dopadl hodně dobře, od třetího jsou výsledky nádherné (je to těsto, do kterého přidáváme naše hrušková povidla) a výsledek vidíte na obrázku.

Nakonec nejtěžší ze všeho je najít odvahu a sílu našeho lva, našeho národního hrdinu, který se stal symbolem české státnosti, „zaříznout“. Mysleli jsme si, že jenom my jsme takoví blázni, protože silně vnímáme naše české a moravské tradice, připomínáme si naše významné historické události, a vrazit nůž do našeho lva nám přijde takové „divné“, ale nejsme.

Lva pečeme pouze a výhradně k nějaké události, ať už dějinné nebo rodinné. Takže při rozkrajování máme vždy hosty. A tak jsme tuto čest nabídli našim přátelům. A k našemu údivu – měli s tím všichni stejný problém jako my - „panebože já ne“, nebo „tak to nemohu“ nebo „ať to raději udělá někdo jiný“.

Nakonec si vždy zdůvodníme, že „můžem“ a musíme říci, že jak úžasně vypadá, tak i chutná.

PS1: Naši předci, kteří navrhovali formu, byli geniální. Dokázali doplnit českého lva o náš další národní prvek – pivo. Ale přitom nenápadně. Když se podíváte na ozdoby na okraji formy a na uzávěr našeho národního nápoje …

PS2: A víte, proč má náš lev dva ocasy? Vysvětlení je dokonce více, ale nejhezčí nabízí pověst o českém knížeti Bruncvíkovi. Bruncvík putoval světem pro vybojování větší slávy. V africké poušti vytáhl lvovi trn z paty (z čehož se stalo národní přísloví), a ten se pak k němu z vděčnosti připojil a pomáhal mu např. v boji s drakem Baziliškem, přestože sám byl raněn. Jak se praví v pověsti: „…lev mu také vydatně pomáhal. Švihal ocasem do oblud, drtil je tlapami, trhal je zuby, rozškubával je na kusy, a tak všecka ta pištící, syčící havěť zničena jeho silou a Bruncvíkovým mečem…“ Právě drak Bazilišek lvovi roztrhl ocas ve dví. Lev doprovázel Bruncvíka až do Evropy a za svou věrnost a statečnost se dostal do českého erbu.

 

Zpět na Přehled novinek


Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.