Logo
Chcete se zeptat? Zavolejte.
  1. Úvod
  2. Zlaťáci
Zlaťáci

Od léta loňského roku si užíváme radosti se slepičkami. Ano, radosti a to každodenní. Když máme občas (velmi málo ...) volnou chvilku, tak je pozorujeme a je to lepší program než všechny programy ze satelitu. Absolutní relaxace, legrace, ponaučení.

Jsou kreativní. Hrají s námi různé hry. Najčastěji "na pejska". To když přijedeme na statek, tak ať jsou kdekoliv, všechny se za námi seběhnou. Ale ne vždy. Někdy přijedeme - a nic. Lépe řečeno "ani jedna". Voláme, běháme, nahlížíme do možných skrýší ... a nic. A už si říkáme "tak kuna, dravec, zloděj..." A potom zjistíme, že nás celou tu dobu pozorují z nového úkrytu. Nebo hra na "zanášení", v tom jsou mistři. Tváří se jako že nic, jako profesionální hráči pokru, necukne jim jediný mimický sval, ale klidně snesou vajíčko jinam než do kukaně. A hledej páníčku...

Jsou "ekonomický zázrak". Tak jim říká naše švagrová. A má pravdu. Dojí všechny (u nás jen kvalitní :-) zbytky, přes zimu navíc zrní a kukuřici (tu v obci vabártrujete) a denně snáší nádherná zlatá vejce. Ty naše zatím i v zimě. Ano, není to 10 vajec z 10 slepic jako přes rok, ale 5 až 9 vajec denně i v mrazivých dnech. A jako u všeho "po domácku vypěstovaného" i tady člověk jasně vnímá, že domácí vajíčko je o hodně jiné než to průmyslové. Je jiné chutí, vůní, barvou, konzistencí.

Jsou hrabavé. Velmi, výkon pouhých 10 slepic a jednoho kohouta je obdivuhodný. Ale škody zatím páchat nestíhají, přeci jen plocha několika tisíc metrů čtverečních, kterou mají denně k dispozici, je dostatečná, aby přirozeně regenerovala.

Ale ne všechny slepičky se mají jako ty naše. Na pomyslném opačném konci jsou slepičky chované (trpící) v klecích (dle značení vajec číslo 3) a halách (číslo 2). Ve volném výběhu je číslo 1, ty naše by na vajíčkách musely mít tak číslo "mínus 1" :-)

A tak uvažujeme, že si letos vezmeme i pár vynesených, jako naši sousedi, aby ještě prožili jednu nebo dvě sezóny šťastného života v přírodě.

Zpět na Přehled novinek


Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.